Program

 

Program


Dr. Faruk YARMAN
HAVELSAN / CEO
Ana Konuşmacı

Dr.Faruk Yarman. Galatasaray Lisesi’nden sonra 1973 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak mezun oldu. Master ve Doktora derecelerini 1982 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) Nükleer Mühendislik Bölümü’nden aldı. Aynı bölümde, araştırma asistanlığı ve okutmanlık yaparken; Nükleer Silahlar, Uluslararası İlişkiler, Teknoloji Değerlendirmesi ve Ekonomi yan dallarında derslere devam etti.

Eğitimi tamamlandıktan sonra, 1983 yılında Yardımcı Doçent olarak atandığı Anadolu Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesinde akademik kariyerine devam ederken, sanayi ve taahhüt sektörüne atladı. Meslek yaşamını ulusal bilim-teknoloji ve sanayi dünyalarının kesiştiği bir eksende devam ettirerek yarı zamanlı öğretim üyeliği yanında; ağırlığı Bilişim ve Savunma Sektörlerinde olan pek çok milli/yabancı şirket ve ortaklığın kuruluşunda ve  üst yönetimlerinde girişimci olarak görev aldı. Bu bağlamda pek çok Şirket ve Ortak Girişimde kuruculuk, koordinatörlük, yöneticilik, yönetim danışmanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

1986 yılında Savronik A.Ş.’nin kuruluşu ve geliştirilmesinde öncü rol aldı, bu şirkette beş yıl Genel Müdürlük yaptı. İlaveten Holding İcra Kurulu Üyeliği ve Koordinatörlük, Grup iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyelikleri de yaptı. 2000 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladığı HAVELSAN’a Şubat 2003’de Genel Müdür olarak atandı, halen bu göreve devam etmektedir. Bu görev sırasında bir yıl HAVELSAN Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı.

SSM tarafından “Türk Savunma Sanayiinin Geliştirilmesine Yönelik Hizmetlerinden Dolayı” takdirname (2000), TSK ihtiyaçlarına yönelik bir silah sisteminin geliştirilerek imal edilmesinde gösterdiği gayretlerden ötürü bizzat Kara Kuvvetleri Komutanı tarafından takdirname (1996) ile; yönetmekte olduğu grup ile birlikte, 1994 yılı Eskişehir Sanayi Odası Ürün Geliştirme Ödülü’ne  layık görülmüştür.


Onur GÖRÜR
Microsoft / Ofis ve Bilgi Çalışanı Ürün Grubu Pazarlama Müdürü
Bulut Bilişim ve Üretkenliğin Geleceği
Onur Görür Microsoft Türkiye’de Office ve Bilgi Çalışanı Ürün Grubu Pazarlama Müdürü olarak görev yapmaktadır. Birlikte çalışma çözümleri, Birleşik iletişim, proje yönetimi ve bulut servisleri gibi Microsoft iş üretkenliği çözümlerinin Türkiye’de yaygın kullanımı için yerel stratejilerin oluşturulması ve uygulanmasından sorumludur. 8 senedir Microsoft’ta çalışmaktadır. İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği lisans ve Sabancı Üniversitesi işletme yüksek lisans derecelerine sahiptir. 1979 yılında doğan Görür, evli ve bir kız çocuğu babasıdır. http://twitter.com/onurgorur


Prof. Levent AKIN
Boğaziçi Üniversitesi / Mühendislik Fakültesi Dekanı
Cerberus (Roboup) Projesi
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Mühendislik Fakültesi Dekanıdır. İTÜ Uçak Mühendisliği bölümü mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi Nükleer Mühendisliği bölümünde yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Yapay zeka ve robotik uygulamalarında uzman olup yüzden fazla bilimsel yayını vardır. Üniversitenin robot futbolu ekibine öncülük yapmaktadır. Temmuz 2011'de İstanbul’da yapılacak RoboCup 2011'in Organizasyon Komitesi Başkanıdır.

Talat AYDIN
Ulaştırma Bakanlığı / Müsteşar Yardımcısı
Türkiye’den Bir Özelleştirme Başarısı Hikâyesi: Araç Muayene İstasyonları Projesi
Talat AYDIN, 1961 Erzincan doğumludur. İlk, orta ve lise (Teknik Lise – Makine Bölümü) tahsilini Erzincan'da tamamlayarak Erciyes Üniversitesinden Makine Mühendisi olarak mezun olmuş ve Gazi Üniversitesinde de Mühendislik alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Orta derecede İngilizce bilen AYDIN, evli ve 3 çocuk babasıdır.

M.Recep USALAN
Başbakanlık / E-Devlet Danışmanı
Yurtdışına E-Ticaret Projesi
1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve 1993 yılında yine aynı üniversiteye bağlı Avrupa Topluluğu Araştırma Uygulama Merkezi (ATAUM) Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Usalan, 1993-1995 yıllarında TBMM'de müşavir olarak görev yaptı. 1996-2002 yılları arasında Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğünde çalışan Usalan, daha sonra Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğündeki e-Ticaret Genel Koordinatörlüğünde çalıştı. 2004-2006 Yıllarında ABD’de Carnegie Mellon Üniversitesinde Kamu İşletmeciliği, 2010 yılında Gazi Üniversitesi’nde Uluslararası İktisat master programlarını başarıyla tamamladı. 2007 Yılından bu yana Başbakanlıkta yürütülen Öncelikli e Devlet Projelerinden Online Şirket Kuruluşu ile Yurtdışına e Ticaret Projelerini koordine etmekte ve ilgili mevzuat çalışmalarını yürütmektedir.

Yasin UYGUR
İTO / AB ve Uluslararası İşbirliği Şb.
KOBİ'lerin E-Ticaret Konusunda Eğitilmesi(KOBETIC) Projesi
1981 yılında İstanbul’da doğdu. 2004 yılında Fatih Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Üniversite yılları boyunca çeşitli Avrupa ülkelerinde organize edilen uluslararası öğrenci kongrelerine katılım sağladı. 2004-2005 yılında Aksiyon dergisinde Dış Haberler Muhabirliği yaptı. Yüksek lisansını, 2006 yılında Belçika’da yer alan Catholic University of Leuven adlı üniversitede bulunan Avrupa Birliği Politikaları ve Siyasaları adlı bölümde gerçekleştirdi. Askerlik görevinin ardından 2007 yılında İstanbul Ticaret Odası (İTO) Avrupa Birliği ve Uluslararası İşbirliği Şubesi’nde çalışmaya başladı. Halen İTO’da çalışmakta olup, 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü’nde yüksek lisans yapmaktadır.

Şamil ÇAPAR
Koray İnşaat Genel Müdürü

1971 yılında doğdu. İTÜ İnşaat Bölümü’nden mezun oldu. İTÜ Proje Yönetimi ve Yapım İşletmesi Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Profesyonel meslek yaşantısına Türkiye’nin önemli inşaat firmalarından STFA’da başladı. 1997 yılında Koray İnşaat’taki meslek hayatına başladı.
Koray İnşaat’ta ilk olarak “Akbank 2000” projesinde yer aldı, sonrasında, Sabancı Üniversitesi, ardından, İstanbul’daki seçkin ve prestijli konut projelerinden olan Kasaba projesinin Müdür Yardımcılığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. .
2004 yılında Koray İnşaat’ın Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.
2006 yılından itibaren Koray İnşaat Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeliği, 2010 yılından itibarende YKS ( Yapı Kredi Servis) Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş. görevlerini sürdürmektedir.  
Evli ve iki çocuk babası.

Alpaslan ÖZLÜ
Akbank / BT Genel Müdür Yardımcısı
Uluslararası Sistem Entegratörleriyle Teknoloji Dönüşümü
Alpaslan Özlü 1980 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden yüksek lisans diploması alarak mezun oldu.1982 yılında Pamukbank’ta çalışmaya başladı. 1987 yılında Egebank’ta Bilgi İşlem Müdürü; 1988 yılında Türk Ekonomi Bankasında Bilgi İşlem Bölüm Başkanı, 1991 yılında da Yapı Kredi Bankası’nın teknoloji şirketi olan Bilpa’da Uygulamalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak görev yaptı. 2000-2004 yılları arasında Yapı Kredi Bankası’nda Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etti. 2006 itibariyle de Akbank’ta Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.Akbank’taki görevine devam etmektedir.

Tanol TÜRKOĞLU
Şekerbank / Genel Müdür Yardımcısı
Proje Yönetimi ve Y Kuşağı
20 yılı aşkın bir süredir finans sektöründe BT yöneticisi olan Türkoğlu, 2002’den beri Şekerbank T.A.Ş.’de CIO olarak görev yapmaktadır. Bu dönem içinde Şekerbank’ın gerek müşteri odaklı, çok kanallı, ölçülebilir bir BT altyapısına gerekse de bankacılık iş süreçleri ile yazılım mimarisini ve BT hizmetlerini paralel hale getiren bir yönetim modeline sahip olmasını sağlayan projeler gerçekleştirmiştir. Bu projeler birbirinden farklı modellerle yönetilmiş olması açısından da önemlidir (örneğin tümüyle dahili kaynaklarla yapılan projeler, yerli firmalarla ortak yapılan projeler, yerli ve yabancı firmalarla ortak yapılan projeler gibi). Şekerbank’tan önce on yılı aşkın bir süre Yapı Kredi Bankası ve İktisat Bankası’nda da görev alan Türkoğlu bu çerçevede tüm bankacılık alternatif dağıtım kanalları ve merkezi operasyon altyapılarını kurmuş, Yapı Kredi Bankası’nın bilgi işlem firması olan Bilpa’da ülkemizin ilk proje ofislerinden birinin hayata geçirmiştir. 1998 yılından beri dijital kültür, teknoloji ve internet konularında Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknoloji Eki’nde Ooof Off Line adlı köşesinde, CRM konusunda da Pİ dergisinde makaleler yazmakta olan Türkoğlu’nun son dönemdeki makaleleri Ekim 2010’da Dijital Kültür adıyla yayınlanmıştır.

Naci BAŞERDEM
TÜV-TURK / Genel Müdür
Türkiye’den Bir Özelleştirme Başarısı Hikâyesi: Araç Muayene İstasyonları Projesi
1957 yılında Aksaray’da doğdu. İlköğretimini ve liseyi Konya’da tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Yurtiçi ve yurtdışı kuruluş ve bankalarda orta ve üst kademe yöneticiliklerde bulundu. Genel Müdür Yardımcısı olarak NTV kuruluş çalışmalarına katıldı. Şirketin Doğuş Yayın Grubu’na dönüşme döneminde Mali İşlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Doguş Grubu’nun Tansaş hisselerini satın alması sonrasında başlatılan yeniden yapılanma ve büyüme sürecine katıldı. Tansaş’ın hisselerinin satışını müteakip Tansaş’dan ayrılarak Doğuş İnşaat Yönetimine katıldı. 2008 yılından bu yana Alman Tüv Süd, İngiliz Bridgepoint ve Doğuş Grubu ortak girişim şirketi olan TÜVTURK Araç Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş.’nin Genel Müdürlüğünü yapıyor.

Jean Gabriel FLANDROIS
Gide Loyrette Nouel İstanbul / Ortak
Sınır Ötesi Birleşme ve Satınalmalar
Jean-Gabriel Flandrois Gide Loyrette Nouel'in Birleşme ve Devralmalar Departmanı'nda ortak olup aynı zamanda İstanbul bürosunun da yöneticiliğini yapmaktadır. Uzmanlık alanları ağırlıklı olarak Fransa ve yurtdışındaki borsaya kote olan ve olmayan şirketlere yönelik doğrudan yatırımları (birleşmeler, devralmalar, özelleştirmeler vb.) kapsamaktadır. Bu bağlamda, bankalar ve diğer finans kuruluşlarının devralınması ve yeniden yapılandırılması ile sınırötesi işlemler konusunda ciddi bir tecrübe kazanmıştır. Aynı zamanda, bir çok girişim sermayesi işleminde de çalışmıştır.

Göktuğ GÜR
Schneider / Genel Müdür Yardımcısı
Proje Yönetimi Sosyal Becerileri
1971 yılında Erzurum’da doğdu. YTÜ Elektrik ve Elektronik Haberleşme Fakültesi Elektrik Mühendisliği mezunudur. Marmara Üniversitesi, Maine Üniversitesinde işletme ihtisası yapmıştır. Ram Dış Ticaret firmasında çalışma hayatına başlamıştır. Schneider Elektrik firmasında 15 yıldır çalışmakta olan GÜR, Orta Gerilim Dağıtım ve Akıllı Şebekeler konusunda pek çok uygulamada yer almıştır. En son olarak Güç Sistem Çözümleri ve Enerji Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Belgin ERTAM
Microsoft / Genel Müdür Yardımcısı - İK
Uluslararası Projelerde İK Yönetimi
İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Belgin Ertam, İ.Ü. İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden mezun oldu. 2009 yılında Harvard Business School’da Liderlik üzerine eğitimini tamamladı. 1996 yılında DHL Express Müşteri Hizmetleri Departmanı’nda başladı. 1997 yılında İnsan Kaynakları Departmanı’nda ilk görevine atanan Ertam, departmanın farklı bölümlerinde, değişik kademelerde sorumluluk aldıktan sonra, 2004 yılında DHL İnsan Kaynakları Direktörü olarak atandı. DHL Türkiye’deki görevinin yanı sıra, DHL Express’in EEMA Bölgesi İK İcra Kurulu üyesi olarak çalıştı. Belgin Ertam, Şubat 2008’den bu yana Microsoft Türkiye’de, İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Halen PERYÖN (Personel Yönetim Derneği) Yönetim Kurulu’nda Denetim Kurulu üyesi olarak görev alan Belgin Ertam evli ve bir çocuk sahibidir.

Dr.Uygar ÖZESMİ
Greenpeace / Akdeniz Genel Direktörü
Uluslararası Platformda Doğa Dostu Proje Kriterleri ve Proje Geliştirme
Doğa koruma çalışmalarına çocuk yaşta Sultansazlığı’nda bilimsel araştırmalarla başlayan Dr. Özesmi, çeşitli TÜBİTAK ödülleri aldıktan sonra 19 yaşında Çevreden Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahveci'nin danışmanlığını yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu ve Fulbright Burslusu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio State Üniversitesi’nde Çevre Bilimleri alanında master, daha sonra ünlü MacArthur Burslusu olarak Minnesota Universitesi'nde Koruma Biyolojisi, Kalkınma ve Sosyal Değişim konularında doktora yaptı ve aynı üniversitede dersler verdi. Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nü kurmak üzere 2000 yılında yurda döndü. Türkiye’de Doğa Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptı, Karadeniz STK'ları ve yönetim kurulu üyeliği yaptığı TÜRÇEK ile Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu'nun kuruluşunu sağladı. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi'nin de kurucu üyeleri arasında olup, halen STGM’de ve CIVICUS’ta yönetim kurulu üyesi. 2004 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda görev almak üzere New York'a gitti. 2006’da TEMA Vakfı Genel Müdürü olarak Istanbul’a geldi. Mart 2008’den beri Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü görevini yürüten Dr. Özesmi’nin 90’dan fazla bilimsel yayını vardır. "Yasak Meyve - Cehennemden Çıkış" isimli kitabı kısa bir süre önce yayınlandı.

Yavuz BAYIZ
Aselsan / Haberleşme ve Bilgi Teknoloji Grubu Profesyonel Haberleşme Sistemleri Program Direktörü
Müşteri Beklentilerini Karşılayarak Projeleri Yönetebilmek
1963 yılında Eskişehir'de doğdu. 1985 yılında ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde lisans, 1988 yılında ise yine aynı bölümden yüksek lisans derecelerini aldı. 1984 yılında Aselsan AR-GE bölümünde donanım tasarımcısı olarak göreve başladı. 1984-1988 yılları arasında profesyonel telsiz tasarım projelerinde görev aldı. Daha sonra Aselsan’ın geliştirdiği “trunk telsiz sistemi” projesinde sistem mühendisi olarak çalıştı. 1991-1993 yılları arasında Silahlı Kuvvetlerin yürüttüğü TAFICS ve TASMUS projelerinin master plan hazırlama süreçlerinde yer aldı. 1993 yılı sonrasında Aselsan’ın tasarladığı ve ürettiği 1919 ve 1920 GSM cep telefonlarının tasarım ekibini yönetti. 2000-2002 yılları arasında TASMUS projesinde kullanılan ve Bilkent Üniversitesi ile ortak geliştirilen Elektronik Harbe dayanıklı Radyo Link projesinde görev aldı. 2002 yılı sonrasında değişik sistem projelerinde yönetici pozisyonunda çalıştı. 2006 yılında, ağırlıklı olarak Kamu Güvenliği Haberleşme çözümleri üzerinde faaliyet gösteren Profesyonel Sistem Programları Direktörlüğüne atandı.
Halen aynı görevi sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Haluk DOĞANÇAY
Proje Yönetim A.Ş. / YK Başkanı
Türkiye’den Bir Özelleştirme Başarısı Hikâyesi: Araç Muayene İstasyonları Projesi
Haluk Doğançay, Galatasaray Lisesini ve İTÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi. Yüksek Lisansını aynı Üniversitede Bina Programlama dalında yaptı. İnşaat projeleri yönetimi ve yatırım danışmanlığı alanında 30 yıla varan mesleki birikime sahip olan Haluk Doğançay, kariyerine Emek İnşaat ve İşletme A.Ş.'nin yatırım projelerinde başladı. Aynı dönemde Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Libya'da bir uydu kent projesinde Proje Yöneticisi ve Galleria, Ataköy Marina ve Holiday Inn Otel Projelerini bünyesinde barındıran Ataköy Turizm Merkezi Projesinde Planlama Yöneticisi ve Proje Koordinatörü olarak çalıştı. 1989 yılında Proje Yönetim A.Ş.’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Büyük ölçekli yatırım projelerine stratejik planlama, proje geliştirme, tasarım, mühendislik, inşaat proje yönetimi, proje finansmanı, bilgi teknolojisi desteği, yapı denetimi ve işletme danışmanlık hizmetleri veren kardeş kuruluşlar Yönetim Servis Hizmetleri A.Ş., Swanke Hayden Connell Proje A.Ş., Platform Bilgi Yönetimi A.Ş., Alaçatı Yatırım ve İşletme A.Ş.’nin kuruluşlarını gerçekleştirdi. Mimar Sinan Üniversitesinde "Proje Yönetimi Y.Lisans Programında Bilgi Teknolojileri", İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi "Gayrimenkul Geliştirme Y. Lisans Programında Stratejik Planlama” derslerini verdi. Internet üzerinde proje yönetim platformu hizmeti veren "ProjeOnline.com"’u ve "Phoenix-Yeni Binyılın Proje Yöneticisi" eğitim programını geliştirdi.

1989 yılından günümüze 200’ün üzerinde büyük ölçekli gayrimenkul projesinin planlama ve yürütme aşamalarında görev alan Haluk DOĞANÇAY halen Proje Yönetim A.Ş., Yönetim Servis Hizmetleri A.Ş. ve Platform Bilgi Yönetimi A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürütmekte ve yurtiçi ve yurtdışında pek çok ülkede çeşitli kurum ve kuruluşlara stratejik planlama, gayrimenkul proje yönetimi, değerleme, finansman ve yönetim danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır.

Kaan ALPCAN
Experteam / Kurucu Ortak
Avrupa'yı 2010'a Taşımak
Istanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli sektörlerde satış, üretim, satınalma konularında Türkiye ve İsveç'te çalışmıştır. Kariyerine Baan kurumsal kaynak planlama yazılımı danışmanlığı ile devam ederken 2000 yılında Experteam Danışmanlık Hizmetleri'nin kurucu ortağı olarak Oracle Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı danışmanı olmuştur. Günümüze kadar Petrol Ofisi, Karsan, Sanko, Garanti Bankası, Vakıfbank gibi Türkiye'nin sayılı firmalarında çeşitli projeleri başarı ile tamamlamıştır. Halen Experteam'de, Johnson Controls'un Avrupa Bölgesi Destek, İyileştirme, Altyapı yöneticiliği ve dünya genelinde yürüttüğü Oracle R12 Global projesinin teknik proje yöneticiliği görevini yönetmektedir.

Aydın DÖRTOK
DHB Sağlık Strateji Danışmanlığı / Başkan
Sağlıkta Yeni Bir Sosyal Paydaş İlişkileri Modeli
1983 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Aydın Dörtok, 20 yıl süren ilaç sektöründeki kariyerine Novartis'te başladı. Bu sürenin son 15 yılını, 5 ayrı ülkede çeşitli pozisyonlarda yönetici olarak geçiren Dr. Dörtok, Ekim 2009’da Türkiye’ye döndü. Dr. Dörtok, Ocak 2010'da Bersay İletişim Grubu’yla birlikte uzmanlık alanları olan sosyal paydaş yaklaşımı, dış ilişkiler, kamu ilişkileri, hasta hakları ve dayanışması, halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim alanlarında hizmet vermek üzere DHB Sağlık Strateji Danışmanlığı Şirketi’ni kurdu. Dr. Dörtok, Türkiye’ye dönmeden önce 2006-2009 yılları arasındaki son görevinde Novartis Onkoloji Avrupa Dış İlişkiler Bölümü’nü kurdu ve Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi görevinde bulundu. Avrupa Dış İlişkiler Bölümü Başkanı olarak, başta Avrupa Birliği enstitüleri, akademik kuruluşlar, karar vericileri, politika oluşturucular, kanaat önderleri, hasta dernekleri, sivil toplum kuruluşları, düşünce havuzları olmak üzere kanserle ilgili sosyal paydaşlarla ilişkilerden sorumlu olarak çalıştı. Dr. Dörtok’un sorumluluklarına daha sonra pazara erişim ve fiyatlandırma da eklendi. Zamanının önemli bir bölümünü Brüksel’de geçiren Dr. Dörtok, çeşitli Avrupa projelerine dahil oldu. EFPIA ve EuropaBio’yu temsil etti.

Nuray GÜRTEKİN ŞEN
Siemens / pm@Siemens Koordinatörü
Proje Yönetimi Kariyeri
07.05. 1976 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı. Lisans programını 1999 yılında ODTÜ Gıda Mühendisliğinde bitirdi. Mezun olduktan sonra 1999-2004 yılları arasında İlaç ve Gıda Ambalaj firmasında Kalite Güvence bölümünde çalıştı. 2004-2006 yılları arasında Bureau Veritas’da Kalite, Çevre, İşçi Sağlığı İş Güvenliği ve Gıda Güvenliği sistem standartlarında denetim, danışman ve eğitmenlik yapmıştır. IRCA onaylı Entegre Sistem denetçisidir. 2006 yılından beri Siemens’te önce Siemens Sağlık Kalite ve Değişim Yöneticiliği, 2008 yılından beri de Kalite Yönetimi Direktörlüğü ve PM@Siemens Koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir. Şirketin iş mükemmellik modeli uygulamalarından sorumludur. Hem Avrupa EFQM hem de KalDer’de ödül değerlendiriciliği yapmaktadır.

Burçak SEMERCİ
IBM / Kurumsal Sorumluluk ve Kurumsal İlişkiler Müdürü
Kurumsal Hizmet Gücü Projesi
Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü yüksek şeref öğrencisi olarak tamamlayıp, Fulbright bursuyla gittiği ABD George Washington Üniversitesinde Uluslararası Kalkınma Yönetimi konusunda yüksek lisans programını bitirdi. İş hayatına 2004 yılında Boğaziçi Danışmanlık firmasında Avrupa Birliği Kalkınma Projeleri danışmanı olarak başladı. Bu süreçte birçok Sivil Toplum Kuruluşuna ve Kobilere AB fonlarına ulaşım ve faydalanma konusunda danışmanlık yaptı. ABD’de bulunduğu süre içerisinde “Stratejik Fonlama Modelleri” ve “STK’lar için Pazarlama Planları” ile ilgili projeler gerçekleştiren Semerci, 2008 yılından beri IBM Türk Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kurumsal İlişkiler Yöneticisi olarak IBM’in global sosyal sorumluluk projelerini Türkiye’de yürütüyor.

Serdar GÜNİZİ
Citibank / EMEA Bireysel Teknoloji Platform Müdürü
Sanal Ortamda Proje Yönetimi
Serdar Günizi – Boğaziçi Üniversitesi’den 1991 yılında mezun olan Günizi, Sabancı Üniversitesinden İşletme Yüksek lisans derecesini almıştır. 1968 doğumlu Günizi, Citibank’ta Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi Bireysel Teknoloji Platform bölümünden sorumlu, Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini yürütmektedir. Sabancı Üniversitesi MBA Danışma Kurulu ve TBD İstanbul Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Chris CHARMAN
IRM / Murahhas Üye
Yükselen Riskler - Esnek İş Stratejileri Nasıl Geliştirilir?
Kariyerine İngiltere Kraliyet Donanması’nda Donanma Subayı olarak başlayan Charman, bu görevinden 1981 yılında ayrıldıktan sonra kariyerine Londra, Hong Kong, Papua Yeni Gine ve Endonezya’da Hasar Eksperi olarak devam etmiş ve görev alanı olan Asya Pasifik bölgesini yakinen tanıma fırsatı bulmuştur. 1997 yılında Risk Yönetimi ve Hasar Eksperliği alanlarında çalışmaya başlayan Charman CURM Singapur’da çalışırken 1999 yılında İngiltere’ye dönerek Yönetim Müdürü olarak kariyerine devam etmiş ve şirketin Thomas Miller tarafından satın alınması sürecinde üst düzey görev yapmıştır. Charman 2007 yılında HSBC’nin küresel bağlı sigorta şirketlerinin faaliyetlerini geliştirmek üzere bu şirkette çalışmaya başlamıştır. Marsh’ın 2010 yılında HSBC Sigorta Aracılık Hizmetleri’ni satın almasından bu yana Charman Risk Yönetimi, Risk Finansmanı ve Değişim Yönetimi konularında,  çeşitli alanlarda faaliyet gösteren müşterilere danışmanlık hizmeti vermektedir. Charman, Risk Yönetimi konularında düzenli olarak konferanslar vermekte, sunumlar yapmakta ve makaleler kaleme almaktadır.

Anthony EVE, PMP, MAPM, Prince 2 Practioner
BMC / Kıdemli Ortak

Mr. Eve proje/program yönetim sistemlerinin tasarımı ve hayata geçirilmesi ve özellikle de bu disiplinin insan kaynağı geliştirme ve aynı zamanda kompleks değişim programlarının yönetimi alanlarında uzmanlığa sahiptir.
Eve’in havacılık ve uzay, kargo taşımacılığı, mühendislik, tesis yönetimi, imalat ve ulaşım endüstrilerinde 25 beş yıla yayılan profesyonel kariyerinin 15 yılı British Airways, BAE SYSTEMS ve Airbus gibi dünyanın en önde gelen üç şirketinde geçmiştir. Eve bu şirketlerde proje ve değişim yönetimi alanlarında çok sayıda disiplinler arası çalışan ekibin liderliğini üstlenmiştir.
Eve’in hayata geçirdiği en önemli projelerden birisi arasında Airbus Proje Yönetim Sistemi’nin şirketin tek bir örgütsel çatı altında birleşmesinin ardından harmonizasyonunun, entegrasyonunun ve geliştirilmesinin gerçekleştirilmesidir.  

Tülin ANAYURT
Akbank / BT Program Yöneticisi
Uluslararası Sistem Entegratörleriyle Teknoloji Dönüşümü
Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nde tamamladı. Japonya’da NTT Data’dan aldığı 6 aylık sistem mühendisliği eğitiminin ardından 1998 Mayıs’a kadar T.C.Merkez Bankası’nda yazılım analisti olarak çeşitli projelerde görev aldı. 1998 - 2006 yılları arasında Yapı Kredi Bankası’nda analist ve uygulama mimarı, 2008 Eylül’e kadar T.İş Bankası iştiraki olan Softtech A.Ş.’de uygulama geliştirme yöneticisi olarak çalıştı. Kariyerine Eylül 2008’den itibaren Akbank Bilgi Teknolojileri Proje Yönetimi Bölümü’nde program yöneticisi olarak devam etmektedir. Tülin Anayurt, başta hazine ve menkul kıymet uygulamaları olmak üzere, bankacılık uygulamalarının otomasyonunu gerçekleştirmek üzere yürütülen proje ve programların yönetilmesi, Hazine, Özel Bankacılık ve Risk Yönetimi bankacılık birimlerinin bilgi teknolojileri taleplerinden oluşan portföyün yönetimi ve bu birimlerin ilişki yönetimi görevlerini sürdürmektedir.

Selnur GÜLÜM
PPG Industries / EMEA Segmenti - Kıdemli BT Yöneticisi
Londra-Paris-Cenevre Üçgeninde Proje Yönetimi Kariyerinde Yolculuk
Kimya Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği konusunda çift lisansa sahibim. PPG Industries Kimya Ltd. şirketine katılmadan önce, transport ve lojistik alanında lider şirketlerden Kühne & Nagel Ltd. şirketinde çalıştım. Orada NT sistemleri için sistem admin olarak görev yaptım. Bu tecrübemden sonra daha büyük bir sorumluluk alma zamanı geldiğine karar verdim. Ve 2000 yılında IT Supervisor olarak PPG Industries Kimya Ltd. Şirketinin Turkiye Istanbul ofisinde işe başladım. 2002'de Finans İş Analisti olarak Paris'deki PPG Oracle takımına katildim. 2004-2006 yılları arasında PPG Londra’da Oracle SBU takımını yönettim. 2006 sonu, 2007 başında PMC/Ameron şirket satın alınmasında IT entegrasyonunu takımımla Hollanda ve İngiltere'de gerçekleştirdim. Ardından PPG’nin yeniden yapılanma projesi olan BBR (Business Breakthrough Redesign)'ın IT ayağını 3 yıl boyunca yönettim. Bu projenin bütçesi 54,000,000€ ve proje ekibi 23 kişiden oluşuyordu. Böyle büyük bir projenin sorumluluğunu taşımak ve yönetmekten gurur duydum. Şubat, 2010 tarihinde PPG Industrial Segments SBU'nun EMEA Kıdemli IT Müdürü görevini üstlendim. EMEA Industrial Segment yıllık cirosu 1Milyar Euro’dur. Benim asıl sorumluluklarımın başlıcaları şunlardır:, değer yaratmak için tespitlerin yapılması ve önceliklerin sırılanması, bölümlerin IT projeleri icin proje yönetim yaklaşımlarının hayata geçirilmesinin sağlanması, yaklaşık 15Milyon Euro olan SBU IT bütçesinin yönetilmesi.

Mübeyyet ÖZGEN
Emaar / Kıdemli Müdür - Avukat
Çok Uluslu Projelerde Ortak Dili Yakalamak
Mübeyyet Özgen, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2001 yılında mezun oldu. 2002’den itibaren eğitimine South Texas College of Law’dan aldığı başarı bursu ile Houston, Teksas’ta devam etti ve aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı.
Teksas Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Uluslararası Hukuk Yüksek Lisans (LL.M.) programına 2002’de kabul edildi. Uluslararası ticaret, proje finansmanı, şirketler hukuku, ve müzakere teknikleri alanlarında uzmanlaşarak 2004’te mezun oldu. Mübeyyet, Teksas Anayasa Mahkemesi’nde Amerikan Barolar Birliği’nin programı çerçevesinde staj yapan ilk yabancı hukukçudur. New York’ta butik bir hukuk bürosunda ticaret ve şirketler hukuku alanında çalıştıktan sonra, 2004-2006 yılları arasında Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı’nda birleşme & devralmalar, bankacılık & finans, sözleşmeler ve gayrimenkul hukuku üzerine çalıştı. Mübeyyet, 2007 yılında katıldığı Emaar Properties Türkiye’nin tüm hukuki süreçlerinin ve hukuk departmanının yönetiminden sorumludur. Kıdemli Müdür olarak gayrimenkul, bankacılık, sözleşmeler, ticaret, tüketici, ve reklam hukuku dalları başta olmak üzere kapsamlı hukuki müşavirliği ve Yönetim Kurulu ile Emaar Properties PJSC Baş Hukuk Müşavirliği’ne raporlama yapmakta, risk analizi, stratejik planlama, süreç ve ihtilaf yönetimi danışmanlığı hizmetleri sağlamaktadır. Mübeyyet, IRC 3 sınıfında yelken yarışlarına katılmaktadır. Adım Adım Oluşumu gönüllü sporcusu olarak Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin akülü tekerlekli sandalye projesi için kaynak yaratmaktadır. Aynı zamanda, İstanbul Toastmasters Hitabet ve Liderlik Derneği’nin Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı’dır.

Patrick MILLER
Johnson Controls / BT Genel Müdür Yardımcısı - Avrupa ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu - Bina Verimliliği
Çok Uluslu Proje Takımları Kurmak

Patrick Miller Gonzaga Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Miller profesyonel kariyerine 1989 yılında Andersen Consulting’de Kıdemli Danışman olarak başlamıştır. Beş yıl sonra Ernst&Young Chicago Consulting’de Yönetici olarak çalışmaya başlayan Miller daha sonra Belçika’da Üst Düzey Yönetici olarak kariyerine devam etmiştir. Miller 2000 yılında TurkeCom CEO’su olarak atanmıştır. Sony’de altı yıl sürdürdüğü İnteraktif Satış Yöneticiliği görevinden sonra kendisi hâlihazırda Johnson Controls’da Avrupa ve Afrika Bölgesi’nden sorumlu BT Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.


Koray ALTINKILIÇ
Nordex / Proje Yönetim Departmanı Müdürü
Yenilenebilir Enerji Projeleri
Lise eğitimimin ardından 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesini kazandım. Öğrencilik yıllarımda yoğun akademik hayatın yanında okulun sağladığı sosyal imkanlar kapsamında yapı kulubünde 2 yıl süreyle sektörü tanıma fırsatım oldu. Bu kapsamda proje yönetimi üzerine master eğitimi almak üzere burslu olarak Nottingham Trent Üniversitesi'ne gittim. Tezimi risk yönetimi üzerine 2003 yılında tamamladıktan sonra Türkiye'ye geri döndüm. Türkiye'de Çalık Grubunda Planlama Mühendisi olarak Proje Yönetim Süreçlerine destek kapsamıyla ERP sisteminin oturtulmasında, daha sonrasında sistemin ayağı kaldırılması aşamasında Türkmenistan'daki şantiyelerinde görev aldım. Askerlik görevim ardından 2006 yılında Zorlu Enerji’de Planlama Departmanında görev Aldım. Bu kapsamda şirketin Rusya, İsrail ve Türkiye’deki Doğalgaz Kombine Çevrim Santralleri ve Rüzgar Santrallerinin inşaası aşamasında planlama departmanın yöneticiliğini sürdürdüm. 2009 yılında Nordex, Türkiye’de Proje Müdürü olarak görev almak amacıyla Zorlu Enerji’deki işimden ayrıldım. Şu anda Nordex Türkiye’nin Projeler Departmanı Müdürü olarak çalışmaktayım. Almanca ve İngilizce’yi işimde akıcı olarak kullanmaktayım. Türkiye’nin temiz enerjide bir yerlere gelmesi için var gücümle çalışıyorum.

Murat Cem MEKİK, TPY, PMP
Bağımsız Danışman
Çok Uluslu Projelerde Türk Proje Ekipleri
Murat Cem MEKİK’in babası İstanbul’lu ve emekli Büyükelçi ve annesi Kastamonu’lu Maliye Uzmanıdır. Murat Cem, Avusturya, Viyana’da
doğmuştur. ABD’nin Chicago kentindeki Whitney Young Magnet High School’dan mezun olmuş ve BS ve MS üniversite derecelerini Ankara, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden almıştır. Kariyerine 1977 yılında Chicago’da bir mühendislik/müteahhitlik firmasında teknik ressam ve proje ekibi üyesi olarak başlamıştır. Kısa süre tıp tahsilinden sonra, profesyonel yolunu mühendislik ve proje yönetimi olarak tercih etmiştir. 32 yıl boyunca uluslararası inşaat,enerji, ulaştırma ve sanayi tesisi proje ekiplerinin her seviye ve görevinde yer alarak, projelerin ilk oluşumlarından keşif/teklif hazırlıklarına ve sunumuna ve uygulanmalarına kadar geçen tüm gerçekleştirme süreç ve aşamalarında deneyimlenmiştir. Murat Cem aynı zamanda üniversitelerde, meslek okullarında, şirketlerde ve özel derslerde 25 yılı aşkın eğitmenlik deneyimine sahiptir. Halen Türkiye’de, ‘Gelişmekte olan ve Yanlış Bilinen Proje
Yöneticiliği’ne dair farkındalık yaratma hareketinin içindedir.

Barış LOSTUVALI
ABD, Cathedral Hill Sağlık Merkezi Projesi / Kıdemli Proje Müdürü
İnşaat Projelerinde Güncel Trendler ve Yenilikçi Yaklaşımlar

Barış Lostuvalı San Francisco, Kaliforniya’da ana müteahhitlik alanında faaliyet gösteren HerreroBoldt şirketinde Kıdemli Proje Müdürü olarak görev yapmaktadır. Bir yapı endüstrisi profesyoneli olan Lostuvalı, proje yönetimi, değerleme, planlama, sanal tasarım ve inşaat alanlarında pratik deneyimine sahiptir. Lostuvalı, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerine ilk adımını Krasnodar, Rusya’da bulunan Philip Morris Sigara Fabrikası’nın renovasyon projesiyle atmıştır. Kendisi ayrıca Evanston, Illinois’de bulunan Northwestern Üniversitesi’nden Proje Yönetimi alanında yüksek lisans derecesi alarak mezun olmuştur.

Lostuvalı geride kalan 14 yıl içerisinde aralarında sağlık hizmeti veren binaların, ticari yapıların ve endüstriyel tesislerin ön inşaat, yeni inşaat ve renovasyon projelerinin de bulunduğu çok çeşitli yapı projelerinde çalışmıştır. Kendisi hâlihazırda San Francisco, Kaliforniya'da hayata geçirilmekte olan Kaliforniya Pasifik Medikal Merkezi’nin Cathedral Hill Hastanesi Projesi’nde yalın inşaat prensiplerini hayata geçirmektedir.

LEED akreditasyonuna sahip olan Lostuvalı aynı zamanda inşaat sürecinin her aşamasında çevre koruma ve sürdürülebilirlik prensiplerinin uygulanması için çalışmaktadır. Müşterilerin en son sürdürülebilir tasarım trendleri, Yalın İnşaat ve Bina Bilgi Modellemesi alanlarında sıklıkla görüşlerine başvurdukları Lostuvalı’nın bu alanlarda çeşitli sunumları ve makaleleri bulunmaktadır.

Hakan AKSUNGAR
Fonksiyon Bilgi Teknolojileri Eğitim ve Danışmanlık / Kurucu Ortak
Program Yönetiminin Bilinmeyen Dinamikleri
İTÜ’den Matematik Mühendisi olarak mezun oldu, daha sonra Marmara Üniversitesi’nden Master of Business Management (MBA) derecesini aldı.Sistem Analisti-Yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına başladı. Askerlik görevini Milli Savunma Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi’nde yazılım geliştirme uzmanı olarak tamamladıktan sonra, BİLPA AŞ.'de çalışmaya başladı.Yerel İletişim Ağları bölümünün yönetmenliğini üstlendi. Yapı Kredi Bankası Yerel İletişim Ağları ve elektronik haberleşme ortamlarının kurulması ve yaygınlaştırılmasını gerçekleştirdi. Lotus Notes mailing ve workflow sistemlerinin Türkiye’de ilk kez kurma ve yaygınlaştırma projelerini yönetti. SuperOnline oluşumu ve kuruluşunda görev aldı.YK Bankacılık Üssü, ATM, Ethernet ve Token-ring teknolojilerinden oluşan, Türkiye'nin en büyük yerel iletişim ağı’nın kurulma projesini yönetti. YKB operasyonlarının Gebze Şekerpınar'daki Bankacılık Üssüne taşınma projesinin yönetimini üstlendi. YKB Genel Müdürlük, projelerini yönetti.YKB şubeleri için web tabanlı yeni teknoloji dönüşüm programının yönetimini gerçekleştirdi. AKSUNGAR, Fonksiyon Bilgi Teknolojileri Eğitim ve Danışmanlık şirketinin kurucusudur.AKSUNGAR, merkezi ABD’de bulunan Project Management Institute’un (www.pmi.org) ve İstanbul Proje Yönetimi Derneği’nin üyesi olup PMP sertifikasına sahiptir. Türkiye Bilişim Derneği’nin ve ISACA Türkiye üyesidir. AKSUNGAR, çeşitli felsefi ve mesleki derneklerin üyesidir. Felsefi yazı ve mesleki makaleleri bulunmaktadır.

Cemil TÜRÜN
Yoğurt Teknolojileri / Kurucu
16.yy Savaş Tekniklerinin Günümüz İş Hayatındaki İzleri
Boğaziçi Elektrik-Elektronik Müh. ve Bilkent Grafik Tasarım mezunudur. Kurulmasında emeği olan bu ikinci bölümden bilgisayar animasyonu konusunda master alarak mezun oldu. Şu anda arkadaşları ile Yoğurtistan adlı internetin ilk 3 boyutlu browser içi sosyal yaşam platformunu tasarlamaktalar. Ülkemizin ilk kurumsal sitesi www.ykb.com.tr nin üretilmesinde yaratıcı yönetmen olarak rol aldı (1996). Yoğurt Teknolojileri bünyesinde Türkiye'deki ilk online reklam oyun olan, Coca-Cola Serinyer’in yaratıcı yönetmeniydi. (2000) Yoğurt ekibi 1997-2007 arasında Coca-Cola, Turkcell, Eczacıbaşı Holding gibi müşteriler için geliştiren projeleri hayata geçirdi. Türün, 2005 yılında piyasaya çıkan PUSU adlı ilk yerli üç boyutlu bilgisayar oyununun ve Eti Yami Mekanik İstila adlı 3D promosyon oyunun da yapımcısıydı. Bilgi, Yıldız Teknik, Mimar Sinan, İTÜ, Kadir Has gibi üniversitelerde yüksek lisans dersleri de vermektedir.

Mehpare SÖZENER
Bağımsız Danışman
İş Hayatında Kültürel Farklılıklar
Işık Lisesi 1983, Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi 1988, Wayne State University –MBA 2000 mezunudur. Türkiye’de T.Emlak Bankasında para piyasalarında dealer, Marmara Bankasında aynı bölümde müdür yardımcısı, Tourama Tourism’de finans ve pazarlama koordinatörü olarak çalıştı. 1996’da Michigan’a yerleşti. JP Morgan Chase ve Fifth Third Bankalarında ticari kredilerde mali tahlil uzmanı olarak kariyerine devam etti. Royal Bank of Scotland’da müdür (assistant vice president) olarak çalıştı. Michigan’daki Türk Derneğinin (TACAM) yönetim kurulu üyeliğini yaptı, derneğin çocuk kulübünü kurup iki sene başkanlığını yapıp ders verdi ve derneğinin dergisinin 2 sene editörlüğünü yaptı. Dünyada Barış adlı vakfın kurucu üyeliğini yaptı, gönüllü olarak çalıştı ve en başarılı gönüllü ödülünü aldı. Toplam 43 ülkeye gitti. TACAM’ın çatısı altında Hindistan’la ilgili bir eğitim semineri verdi. Aralık 2010’da Robert College Mezunlar Derneğinde farklı dinler ve inançlar konusunda bir seminer düzenledi. 2009’dan beri Kültürel Farklılıklar Workshop’unu Kafika’da gerçekleştirmektedir.

Bige ÖRER
İKSV / İstanbul Bienali Direktörü
12. İstanbul Bienali, 2011
1977 yılında İstanbul'da doğan Bige Örer Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Birinci yüksek lisans eğitimini Toulouse Üniversitesi İletişim Yönetimi Bölümü'nde tamamlayan Örer, ikinci yüksek lisans eğitimini ise Toulouse II- Le Mirail Üniversitesi'nde Sosyoloji Bölümü'nde tamamlamıştır. Şu an, İstanbul Bienali Direktörü olarak görev yapan Örer, 2003 yılından itibaren İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın kültür ve sanat projelerinin organizasyonunda görev almıştır. Örer, ayrıca Avrupa Birliği Kültürel Fonlar Bölümü'nde değerlendirme sürecinde bağımsız uzman olarak çalışmaktadır. Çeşitli kültür ve sanat projelerinde danışman ve jüri üyesi olarak yer almaktadır. "Türkiye'de Kültürel Politikalar için Kapasite Oluşturma Projesi" üyesi ve alternatif “Kültür Politikaları” raporu yazar ekibindedir. Örer, ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ders vermektedir.

Arpat OMUR
Yük. Müh., PMP, PMI-RMP, Proje ve Risk Danışmanı, Florida
Çok Uluslu Projelerde Belirsizlik
İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Fakültesinden mezun olmuştur. Türkiye’de Mobil Oil’ın çalıştırdığı ATAŞ rafinerisinde, PETKİM, Yarımca Petrokimya tesisleri ve TPAO, Aliağa Rafinerisi projelerinde görev aldıktan sonra 30 seneyi aşkın bir süre ile ABD, Avrupa, Japonya ve Çin’de, Fortune 500 sıralamasına giren üretim ve inşaat şirketlerinde proje ve risk yöneticisi olarak görev almıştır. Stone & Webster ve Raytheon şirketlerinin ABD ve Hollanda, Washington International Grubunun Romanya, ve CNOOC-Royal Dutch Shell’in Japonya ve Çin Proje Ofislerinde çok uluslu projeleri yönetmiştir.

Arpat Omur, PMI’ın 20+ senedir üyesidir; PMP sertifikasını 1991 ve PMI-RMP sertikasını 2008 senelerinde almıştır. Profosyenel Risk Sertifika Komitesinin kurucu üyeliğini yapmıştır. PMI-RISK Özel İlgi Grubunda aktif olarak çalışmaktadır. Dinamikler 2006 kongresinde Keynote Speaker olarak Çin’de yapılan bir mega projeyi sunmuş, Dinamikler 2007 kongresinde ‘Referans Öngörüsü’, 2010 kongresinde risk yönetimi üzerine sunumlar yapmıştır.

ABD, Romanya ve Türkiye’de (WGR, ITÜ, BOA) proje ve risk yönetimi üzerinde çeşitli eğitimler vermiştir. İTÜ ve YTÜ’de bahar dönemlerinde yüksek lisans öğrencilerine risk yönetimi eğitimleri vermekte ve ABD’de PegasusTSI mühendislik şirketine risk yönetimi danışmanlığı yapmaktadır.

Funda Karagöz YILDIRIM
Proje Yönetim A.Ş., Gardenya Plaza 1, Kat 8, Ataşehir-Istanbul

Yrd. Doç. Dr. Rüveyda KÖMÜRLÜ
Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fak, Mimarlık Bölümü

Yrd. Doç. Dr. Aslı Pelin GÜRGÜN
Okan Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fak. İng. İnşaat Mühendiliği Bölümü

Uluslararası Bir İnşaat Geliştirme Projesinin Mimari Tasarım Öncesi Süreçlerinin Proje Yönetimi ve Öğrenilmiş Dersler

Funda KARAGÖZ YILDIRIM, orta öğrenimini Kayseri Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde devam etti. Mezuniyetinin ardından İstikbal Mobilya’da, Kayseri Bölge Mimarı; Almer İnşaat’ta (Hilton Kayseri Şantiyesi), İnce İşler Şefi; Mimarlar Odası Kayseri Şubesi’nde, Mesleki Denetim Uzmanı olarak görev yaptı. Daha sonra kariyerine Gayrimenkul Geliştirme ve Değerleme Alanı’nda yön verdi ve 2004 yılında Elit Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’de Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak görev yaptı. 2005 yılında Proje Yönetim A.Ş.’de Gayrimenkul Geliştirme Uzmanı olarak başladığı kariyerine 2008 yılında Şirket Ortağı, 2010 yılından itibaren de Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir. Yurtiçi ve dışında pek çok büyük ölçekli projenin geliştirilmesinde ve tamamlanmasında aktif olarak görev almaktadır. Stratejik Planlama, Yatırım Değerleme, Gayrimenkul Finansı, Gayrimenkul Değerleme alanlarında uzmanlığa sahiptir. 2006 yılında MIT’de Gayrimenkul Finansı eğitimini, 2010 yılında Bilgi Üniversitesi’nde MBA öğrenimini tamamlamıştır. PMP sertifikası ve SPK Gayrimenkul Değerleme Lisansı’na sahiptir.

Rüveyda Kömürlü, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden mimar ünvanıyla mezun olduktan sonra aynı üniversitede toplu konut üretimi ve finansmanı konulu tez çalışmalarıyla yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. Öğrenciliği süresince ve mezuniyetinden sonraki 10 yıl boyunca mimarlık bürolarında ve inşaat şirketlerinde çalışmış, bu sürede profesyonel meslekiçi eğitimler almış ve konut pazarı ile ilgili tecrübe edinmiştir. Kendisi 2007 yılından beri Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak görev yapmakta, idari görevlerinin yanında yapı üretimi, proje yönetimi ve kalite yönetimi alanında dersler vermektedir. Aynı konularda ulusal ve uluslararası organizasyon ve yayınlarda çalışmaları yer almıştır. Aynı zamanda, depremin Kocaeli konut eğilimleri üzerindeki etkisini inceleyen bir araştırma projesinde görev almaktadır. Halen Mimarlar Odası ve İstanbul Proje Yönetimi Derneği üyeliklerini sürdürmektedir.

Aslı Pelin Gürgün, 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde başladığı yüksek lisans çalışmalarını 1995 yılında tamamlamıştır. Bu süre içinde

Lukova Construction’a ait Rusya ve Azerbeycan’da bulunan değişik konut ve benzin istasyonları projelerinin koordinatörü olarak görev yapmış ve paralel olarak doktora çalışmalarına başlamıştır. Kariyerine Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak devam etmiş ve “İnşaat Sektöründe Risk Yönetimi ve Analizi” başlıklı tezini tamamlayarak doktor ünvanını almıştır. 1996 Afyon Dinar ve 1999 Marmara depremleri sonrasında hasar tespit çalışmaları ve güçlendirme projelerinde görev almış, Tübitak, DPT ve Dünya Bankası destekli değişik proje/araştırmalarda risk yönetimi ve proje yönetimi konularında çalışmıştır. 2002 – 2009 yılları arasında özel sektörde bu alanlarda yöneticilik yapmıştır. Amerika’da Northeastern Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulunmuş ve 2009 yılından itibaren Okan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent olarak görev yapmaya başlamıştır.

Öner ÖZDEMİR
Akbank BT-Proje Yönetimi Bölümü, Proje Lideri
Çevik Proje Yönetiminde Metrik Kullanımı
1980 yılında İzmir’de doğmuştur. 2002 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Lisans; 2005 yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Yüksek Lisans derecesi almıştır. 2003-2006 yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası Teknoloji Yönetimi -Menkul Kıymetler&EFT& Hazine bölümünde Analist Programcı olarak ; 2007-2010 yılları arasında Softtech A.Ş Menkul Kıymetler Bölümünde Yazılım Analisti ve Ekip Lideri olarak çeşitli yazılım projelerinde görev almıştır. 2010- Ekim ayından itibaren Akbank BT-Proje Yönetimi Bölümünde Proje Lideri olarak proje yönetimi konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

 

Neslihan CAN
Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı
Çok Uluslu İnşaat Projelerinde Tasarım Yönetimi ve Bir Örnek Olay Çalışması
1980 yılında İstanbul'da doğmuştur. 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü bitirmiştir. 2010 yılında, aynı üniversitenin Proje ve Yapım Yönetimi Yüksek Lisans Programı'ndan mezun olmuştur. 2002 yılında başladığı profesyonel yaşamında, 2005’den beri, Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı'nda mesleki çalışmalarını sürdürmektedir. Deva İlaç Üretim Tesisleri, Habertürk Medya Merkezi, Sabiha Gökçen ve Priştina Uluslararası Havalimanı gibi yapıların mimari tasarımında ve proje yürütücülüğünde çalışmıştır. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın inşaatı süresince, Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı adına, şantiyede mimari kontrollük ekibinde yer almıştır. Terminal Binası açıldığından bu yana, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı İşletmesi’ne verilmekte olan mimari danışmanlık hizmeti kapsamında görevine devam etmektedir. TMMOB Mimarlar Odası, İstanbul Proje Yönetim Derneği (İPYD) ve Urban Land Institude (ULI) üyesidir.

 

 

Sponsor Doyası

Kayıt Katılım

Çalıştaylar

Makale Çağırısı